X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

خودشان مقصر بودند!

1388,11,27 ساعت 08:04 ب.ظ

فرماندار شهرستان شمیرانات ادعا کرد کوه نوردانی که در حادثه سقوط بهمن در محور شمشک دیزین‌، گرفتار و کشته شدند، با بی‌اعتنایی به هشدارها خود را به خطر انداختند. محمد لاریجانی گفت: به کوه نوردان نیز مانند اسکی‌بازان هشدار داده شده بود؛ اما آنها به اصرار خود رفتند. لاریجانی درباره روز حادثه گفت: صبح روز پنجشنبه، از ساعت 10و 30 دقیقه تا 11، هوا متغیر می‌شود . از بخشداری اعلام می‌کنند که باید پیست بسته و ماشین‌ها تخلیه شوند . حدود 10 ماشین پشت اولین بهمن می‌مانند که از آنها خواسته می‌شود حرکت نکنند و تا شب تمامی اسکی بازان باقیمانده، به هتل دیزین منتقل می‌شوند .

او با اشاره به تیم کوه نوردی حادثه دیده ادامه داد : آنها برای برگزاری کلاس آموزشی بهمن شناسی و اتاق برفی ، صبح روز پنجشنبه در حالی که هوا رو به خرابی می‌رود ، وارد منطقه می‌شوند و پای پیاده ، از همان پایین با توجه به اینکه مینی‌بوس‌ها حاضر به بالا آمدن نمی‌شوند، بالا می‌آیند . حدود ساعت 12 به تیم کوه نوردی اعلام شد هوا خراب است و از آنها نیز خواسته می‌شود که کنار اسکی‌بازها، پشت اولین بهمن بمانند، اما کوه نوردان در پاسخ به هشدارها ، اعلام می‌کنند سابقه زیادی داریم و از روی بهمن رد می‌شویم . فرماندار شمیرانات اضافه کرد : یک دستگاه لودر پیمانکار سعی در باز کردن مسیر از کنار بهمن داشت که کوه نوردان به اصرار خود تصمیم می‌گیرند از کنار لودر در قالب تیم‌های 3 نفره عبور کنند. کوه نوردان از کنار بهمن عبور می‌کنند؛ اما آخرین تیم آنها گرفتار بهمن دوم می‌شود. شماری از کوه نوردان برای نجات 3 نفر مدفون شده بر می‌گردند. سعید طاهری یکی از اسکی‌بازان که ... خود پشت بهمن در انتظار مانده بود، برای نجات کوه نوردان می‌رود . 2 نفر از بهمن زده‌ها پیدا می‌شوند، در حالی که اعضا در جست‌وجوی نادیا نجفی بودند ، بهمن سوم می‌ریزد و 7 نفر زیر بهمن می‌روند . لاریجانی گفت: پس از وقوع این حادثه بخشداری، هلال احمر، راهداری، شماری از کوه نوردان و حتی مدیرکل راه نیز وارد منطقه شدند . نیروهای راهداری برای رسیدن به بهمن زده‌ها ، 5 کیلومتر مسیر را از بهمن پاک کردند . تا 4 صبح روز جمعه تیم‌هایی با استفاده از دستگاه‌ها و سگ‌های زنده‌یاب ، به جستجوی خود ادامه دادند . پس از آنکه احتمال زنده ماندن بهمن‌ زده‌ها منتفی شد، برای ساعتی امدادگران استراحت کرده و مجدد از ساعت 7 صبح روز جمعه تلاش برای یافتن اجساد بهمن زده تا 4 بعد از ظهر ادامه پیدا کرد .
فرماندار شمیرانات گفت: در این حادثه، 8 نفر جان خود را از دست دادند؛ اما نباید فراموش کرد که 50 اسکی باز را نجات دادیم . این حادثه صرفا برای افرادی رخ داد که به هشدارها توجه نکردند . شاهد داریم که کوه نوردان حتی تغذیه خود را هم به اسکی بازانی که پشت بهمن منتظر مانده بودند، داده‌اند چرا که معتقد بودند آنها زیر بهمن خواهند رفت و خودشان نجات پیدا می‌کنند . او ادامه داد : محور شمشک به دیزین عمومی نیست و اختصاصی پیست است . عزیزانی که وارد منطقه می‌شوند، حتما آگاه و وارد هستند ؛ اما باید به هشدارهای هواشناسی و مسوولان محلی توجه کنند . در روز حادثه از اسکی بازان به غیر یک نفر که برای نجات کوه نوردان رفت ، هیچ کدام زیر بهمن نرفتند.  به گفته فرماندار شمیرانات درباره این حادثه، پرونده‌ای تشکیل شده و در دستگاه قضایی در حال پیگیری است تا مشخص شودکوتاهی از طرف چه کسانی بوده است .

روزنامه دنیای اقتصاد سه شنبه ٢٧ بهمن

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo