X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

آخرین خبرهای دریافتی از فاجعه ی بهمن دیزین

1388,11,17 ساعت 02:02 ب.ظ

جمعه ١۶ بهمن ١٣٨٨ ساعت ١۵/١٠ دقیقه ... طی تماس تلفنی با یکی از مربیان و  اعضای قدیمی باشگاه دماوند ، آخرین خبرهای دریافتی از حادثه ی بهمن دیزین برای تیم آزمایشی باشگاه  به شرح زیر بیان می شود :

_ اعضای این تیم با هدف برگزاری کلاس آموزشی " غار برفی " و با سرپرستی و مربی گری فرشاد خلیلی خوشه مهر  روز پنج شنبه ١۵ بهمن در حالی که شرایط جوی بسیار نامناسب بود در گردنه دیزین پیاده می شوند.

_ با توجه به دو روزه بودن برنامه ، پس از پیاده شدن اعضای گروه ، دو مینی بوس این تیم به پایین ( شمشک ) فرستاده می شود . پس از صرف ناهار در گردنه دیزین ، سرپرست برنامه ، میزان برف موجود را برای برگزاری کلاس غار برفی نامناسب تشخیص داده و تصمیم به بازگشت پیاده به طرف شمشک و محل استقرار وسائط نقیله گروه می گیرد . ( به نظر می رسد این دومین اشتباه مهلک و مرگبار سرپرست برنامه باشد : اول ، عدم توجه به هشدارها و پیش بینی های هواشناسی و عدم لغو برنامه با توجه به شرایط بحرانی جوی و حجم سنگین بارش ها و دوم ، تصمیم به پیاده روی در جاده ی فوق العاده خطرناک و بسیار ناامن شمشک _ دیزین که وضعیت آن در زمستان و ظرفیت بالای آن برای ریزش بهمن های سنگین در مواقع بارش برای همه ی کوه نوردان و اسکی بازان استان تهران بسیار آشناست  )

_ آنان در جریان پیاده روی ، با بسته بودن قسمتی از جاده در نتیجه ی ریزش بهمن مواجه می شوند و در همان نقطه بهمن دیگری آنان را به زیر می کشد .

_ خبرها حاکی از ریزش سه بهمن متوالی است . 

_ حسن بیرجندی و پیمان ثروت که از کمک های سرپرستی در این برنامه بوده اند نجات یافته اند اما _ و متاسفانه _ فرشاد خلیلی جان خود را از دست داده است .

_ به گفته ی این مربی باشگاه دماوند ، پنج نفر از اعضای آزمایشی نیز در این حادثه کشته شده اند . همچنین یکی از اعضای گروه همت شمیران که برای کمک رسانی و امداد آمده بود .

_ در حال حاضر ، باشگاه دماوند تیمی به سرپرستی سهند عقدائی را برای جست و جو و امداد و نجات به منطقه اعزام کرده است .

_ این مربی باشگاه دماوند _ که درخواست می کرد فعلا از ذکر نامش خودداری شود _ شدیدا نسبت به وضعیت مدیریت سال های اخیر و سیستم معیوب و بحران ساز نظام آموزشی این باشگاه اعتراض داشت . به گفته ی وی ، حادثه دیگری نیز دقیقا سه سال پیش در همین منطقه برای تیم اعضای آزمایشی باشگاه رخ داده بود . تیمی به سرپرستی بهنام ناصحی و با کمک مهیار پورعبداله بعد از مواجه شدن با بسته بودن محور شمشک _ دیزین به دلیل خطر ریزش بهمن ، حرکت پیاده ی خود را به طرف گردنه دیزین ادامه می دهد که آنان نیز دچار حادثه بهمن می شوند . حادثه ای که خوشبختانه تلفات جانی نداشته است و نمی گذارند خبری از آن در جایی منتشر شود .

_ چه کسی پاسخ گوی این گونه تصمیمات غلط و مرگبار برای خانواده های قربانیان حادثه خواهد بود ؟ برای " انتخاب اشتباه منطقه ی برگزاری کلاس اعضای آزمایشی ، عدم توجه به هشدارها و پیش بینی های هواشناسی و در نتیجه عدم لغو برنامه ، تصمیم اشتباه پیاده روی در محور شمشک _ دیزین در شرایط بارش های سنگین جوی و ... " براستی چه توضیح و پاسخی می تواند وجود داشته باشد ؟ چرا در فدراسیون کوه نوردی و دستگاه ورزش این سرزمین کوچکترین کنترل ، نظارت و احساس مسئولیتی برای آنچه درون گروه ها و باشگاه های کوه نوردی می گذرد وجود ندارد ؟ کوه نوردی ایران تا کی باید شاهد این گونه فجایع مرگبار و جبران ناپذیر باشد؟

.

انعکاس حادثه در خبرگزاری ها :

فارس

مهر

ایسنا

اسامی نجات یافتگان

ایرنا

اعلام هشت کشته و مفقود

پایان عملیات امداد

.

..

آخرین خبر دریافتی از منطقه :

جمعه ١۶ بهمن ساعت ١۵/١٣ دقیقه ... طی تماس تلفنی با یکی از دوستان عزیز کوه نورد ( میثم کریمان ) در منطقه ی شمشک : بنا به اظهار یکی از افراد نیروی انتظامی ، تاکنون جسد ٩ نفر را از زیر برف ها بیرون کشیده اند و آخرین آمبولانس نیز منطقه را ترک کرد . با وجود آنکه احتمال بودن پیکر دیگری در زیر برف ها وجود ندارد اما عملیات تجسس هنوز قطع نشده است ...

.

.

اعلام اسامی کشته شدگان تیم باشگاه دماوند

١- فرشاد خلیلی خوشه مهر

٢_ اکبر کشاورز

٣- مهدی خراسانی

۴- حمید کاظم زاده

۵- علی اکبر ابراهیم زاده

۶_ مجید شهپری

٧_ نادیا نجفی

خبرگزاری مهر

.

.

سعید طاهری از اعضای گروه همت شمیران و مسئول کمیته فنی این گروه ، یکی دیگر از کشته شدگان فاجعه ی ریزش بهمن در منطقه دیزین بوده است :          

                       

« بعداز ظهر روز پنجشنبه 15 بهمن ، عده ای  از کوه نوردان گروه دماوند  در منطقه دیزین گرفتار بهمن شدند . در همین حین  آقای سعید طاهری که به اتفاق یکی از دوستان به قصد اسکی به منطقه رفته بودند حادثه را  مشاهده می کند و به کمک آسیب دیدگان می شتابد که متاسفانه بهمن دیگری ریزش کرده و او را نیز گرفتار می کند ... وبلاگ گروه همت شمیران »

.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo