X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

نانگاپاربات ایرانی : قله ی اصلی صعود نشده است !؟

1387,09,20 ساعت 08:08 ب.ظ

 به نقل از وبلاگ کلاغها!!

در حدود چهارده روز پیش ، صحت خبر صعود تیم اعزامی باشگاه دماوند به قله ی نانگاپاربات از سوی رئیس و دبیر فدراسیون کوه نوردی ایران و طی مصاحبه ای رسمی با یکی از روزنامه های رسمی کشور ( اعتماد ملی ۵/٩/٨٧) مورد تردید قرار گرفت و از جمله دلایلی که برای این مسئله عنوان شد : عدم ارائه مدارک روشن و قانع کننده برای اثبات صعود و سابقه ی دروغ کاظم فریدیان در اعلام خبر صعود به قله ی اصلی برودپیک بود . واکنش منفعلانه و سکوت معنادار کاظم فریدیان و دیگر اعضای تیمش ، که تا پیش از این سعی می کردند هیچ پرسشی و یا مصاحبه ای را که در مخالفت با عملکرد و رفتار آنان منتشر می شد بی پاسخ نگذارند ، می تواند بسیار جالب و قابل توجه باشد و به نظر می رسد آنان در ارائه ی یک توضیح قانع کننده به افکار عمومی جامعه کوه نوردی با مشکل روبرو هستند .

_ قله ی نانگاپاربات دارای یک نشان ثابت و مشخص ( نبشی فرو رفته در سنگ ) است و تمامی صعود کنندگانی که می خواهند مدرکی برای اثبات صعود خود داشته باشند عکس های یادبود خود را در کنار این نشان ثابت و همیشگی می گیرند . تیم نانگاپاربات دماوندی ها تا این لحظه هیچ فیلم و عکسی که آنان را در کنار این سند اثبات قله نشان دهد ارائه نداده اند . عکس های آنان را در کادرهای بسته ای می بینیم که در پس زمینه اش همچنان شیبی روبه بالا دیده می شود و همین به تنهائی برای اعلام هر گونه ابهام و تردید نسبت به صحت خبر صعود به قله ی اصلی کفایت می کند .

_ قسمت هائی از فیلم صعود این تیم  را در اختیار داریم که طی چند روز آینده نتایج بررسی آن را در همین وبلاگ منتشر خواهیم کرد . نکاتی که در همین قسمت های کوتاه وجود دارد به شکلی حیرت انگیز تمام روایت های متناقضی را که تاکنون دماوندی ها به افکار عمومی ارائه داده اند زیر سوال می برد و بار دیگر این سوال را مطرح می کند که براستی در نانگاپاربات چه گذشت ؟ علت مفقود شدن و مرگ سامان نعمتی چه بود ؟ در این فیلم ها به روشنی دیده می شود که بعد از حرکت از کمپ ۴ به سوی قله ، عضو ناتوان و مسئله دار تیم لیلا اسفندیاری است نه سامان نعمتی !! و ضعف حرکتی و سرعت بسیار کم اوست که موجب ایجاد فاصله و شکاف در تیم صعود کننده شده است . در این فیلم به روشنی دیده می شود که تا ارتفاع ۴٠٠ متری زیر قله _ که تا پیش از این از سوی دماوندی ها نقطه ی رها کردن سامان اعلام شده بود _ در سامان نعمتی کوچکترین تفاوتی به لحاظ کیفیت حرکتی با دیگر اعضای تیم وجود ندارد و او در فاصله ی چند قدمی دیگر اعضای تیم _ که همگی به سختی و گام به گام خود را بالا می کشند _ و بدون هیچ شکاف معنادار و ناشی از عقب ماندگی از جریان صعود در حال پیش روی است . دراین فیلم به روشنی دیده می شود که جائی که اعضای تیم ایستاده اند و یکدیگر را در آغوش می گیرند و ... کوچکترین شباهتی به قله ی اصلی نانگاپاربات ندارد و هیچ اثری از آن نشانه ی ثابت و همیشگی نیست . در این فیلم به روشنی دیده می شود که همچنان شیبی رو به بالا وجود دارد و نمی توان آن نمای چند ثانیه ای کلوزآپ و کاملا مجرد از نبشی قله _ که با مونتاژی ساده در لابلای تصاویر قرار گرفته _ را باور کرد .

_ اما حکایت تائیدیه های آن مثلا افسران تیم و آن گواهی های صعود از نوع پاکستانی !!  کاظم فریدیان بعد از بازگشت از برنامه برودپیک و در گفت وگوئی با کلاغ ها ، آنجا که می خواست به دلایل دروغی که به کوه نوردی ایران گفته بود بود اشاره کند ، بی اختیار گوشه هائی از وضعیت و شرایط آن به اصطلاح همراهان و افسران پاکستانی هیئت های اعزامی را نیز برای ما روشن کرد . فریدیان می گفت : در بازگشت به بیس کمپ وقتی به استقبالم آمدند _ حتی از کمپ های دیگر _ این توهم برایم ایجاد شد که قله را صعود کرده ام ... در فیلم هست که من به افسر تیم می گویم قله اصلی را صعود نکرده ام و افسر تیم می گوید من تعیین می کنم کی قله را صعود کرده !! بنابراین به نظر می رسد نباید از تیم نانگاپاربات دماوندی ها انتظار داشته باشیم که بخواهند در اثبات اصالت و حقانیت صعود خود فقط به آن گواهی های صعود پاکستانی اکتفا کنند و ...

_ دیگر از اظهار تاسف برای وضعیت فعلی کوه نوردی ایران خسته شده ایم . مرزبندی هائی که از آن نام می بریم ... مثلا کوه نوردی مستقل و مثلا کوه نوردی دولتی ... فقط زائیده تخیلات ، تمایلات و آرمان های ذهنی ماست ... ما که فقط می خواهیم و دوست داریم این گونه باشد  اما ... تیلیچوپیک فدراسیونی ها و نانگاپاربات دماوندی ها ، دو روی یک سکه است . سکه ای که این روزها ، همه ما را دارند با آن بازی می دهند . خسته ایم و نمی خواهیم بازی خورده ی این نمایش نفرت انگیز باشیم . همین !

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo