X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

نظر هیئت کارشناسی حادثه غار پراو در مورد کاظم فریدیان

1387,06,04 ساعت 10:04 ق.ظ

.

.

.

.

.

.

.

اجرای برنامه ی پیمایش کامل غار پراو در مهر ماه ١٣٨١  توسط کاظم فریدیان ، به بحرانی بزرگ در تشکیلات باشگاه دماوند و افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران منجر گردید . در این برنامه و به دلیل اشتباهات مسلم و مرگبار کاظم فریدیان در انجام وظایف مشخص سرپرستی ، ویکتوریا کیانی راد و امیر احمدی جان خود را از دست دادند و اجسادشان برای همیشه در عمق ۴٨۵ متری این غار باقی ماند . دامنه و ابعاد بحران بوجود آمده در نتیجه ی این حادثه به گونه ای بود که مدیران وقت باشگاه دماوند را در مقابل پاسخ گوئی سریع ، روشن و مسئولانه به خانواده های ویکتوریا و امیر و همچنین افکار عمومی قرار داده بود و موجب گردید ظرف کمتر از ١٠ روز نسبت به تشکیل هیئت کارشناسی برای بررسی و اعلام نتیجه نسبت به فاجعه ی تراژیک مرگ دو کوه نورد اقدام کند :

 

« هیات مدیره باشگاه در تاریخ ٢٧/٧/٨١ طی نامه ی ٨٧٠۵ آقای علی جوانشاد را که از غار نوردان با سابقه باشگاه و کشور می باشد جهت تحقیق در مورد حادثه ی مذکور مامور نمود . ایشان طی جلسات متعدد با کمک تعدادی از آگاهان ذیربط ضمن صحبت با نفرات شرکت کننده و برخی از اعضای تیم امداد و بررسی سایر مدارک موجود گزارشی را در ١٣ صفحه تهیه نمود و در تاریخ ٣/٩/٨١ به هیات مدیره ارائه دادند ...مجموع گزارشات ، تحقیقات و مستندات حادثه غار پراو »

 

یکی از نکات جالب و قابل توجه در این گزارش ١٣ صفحه ای ، تشخیص و اعلام نظری است که هیئت کارشناسی باشگاه دماوند نسبت به شخصیت و عملکرد کاظم فریدیان ارائه می دهد :

 

« ... با توجه به سوابق یاد شده از کاظم فریدیان و همچنین پیگیری برنامه های اجرا شده توسط ایشان ، نامبرده کوه نوردی است بسیار بی پروا ، جسور ، نترس و دارای پذیرش خطر در حد بسیار بالائی بوده و به نظر این هیئت : ریسک پذیری ایشان همیشه جلوتر و بالاتر از منطق شان است . با توجه به صفاتی که از ایشان نقل شده و مورد بررسی قرار گرفته ، همه فنون و حرکت های ورزش کوه نوردی از نظر ایشان ساده و بی اهمیت است ... مجموع گزارشات ، تحقیقات و مستندات حادثه غار پراو »

 

و گویا همین اعلام نظر هیئت کارشناسی _ خود _ باشگاه دماوند در مورد شخصیت و عملکرد کاظم فریدیان است که موجب می گردد  هیئت مدیره های بعدی از تائید  برنامه های _ حتی فردی _ دیگر او ( برودپیک و k2 ) و اعلام آن به عنوان برنامه های رسمی باشگاه امتناع ورزند . و حالا ... با توجه به بحران بوجود آمده در برنامه نانگاپاربات و کشته شدن یکی از اعضای تیم ( سامان نعمتی ) و مسئولیت مشخص کاظم فریدیان در این برنامه : مدیر فنی ! مدیران فعلی باشگاه دماوند باید به یک پرسش ساده و طبیعی پاسخ دهند : برنامه ی نانگاپاربات ، برنامه ی رسمی و اعلام شده ی باشگاه دماوند بود . با توجه به اعلام نظر صریح و مشخص هیئت کارشناسی حادثه ی غار در مورد شخصیت و عملکرد کاظم فریدیان که ریسک پذیری ایشان همیشه جلوتر و بالاتر از منطق شان است چگونه و با کدام دلیل منطقی  ، صلاحیت این فرد به عنوان مدیر فنی برنامه ای مانند نانگاپاربات مورد تائید قرار گرفته است؟

_________________________________________

پی نوشت :

عناوین اشتباهات مسلم و مرگبار کاظم فریدیان در گزارش هیئت مدیره ی آن زمان باشگاه دماوند به صورتی مشخص ، چنین بیان شده است :  «  ... گروه بندی نامناسب افراد توسط سرپرست ... عدم انتخاب سرپرست برای تیم دوم ... عدم پیش بینی امداد رسانی جهت حوادث احتمالی توسط سرپرست ...مجموع گزارشات ، تحقیقات و مستندات حادثه غار پراو  »

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo